Jak postupovat při diagnóze neplodnosti

Partnerský pár většinou v první řadě řeší svoji touhu po dítěti s ošetřujícím gynekologem, eventuelně muž s urologem, kteří provedou základní vyšetření u ženy i muže. Příčina neplodnosti může být zjištěna na straně ženy nebo muže, ale nastat může i situace, kdy se najde problém u obou. Podle závažnosti problému pak lékař navrhne další postup.

Jak léčí neplodnost ošetřující gynekolog?

Neplodnost může mít mnoho příčin.  Úkolem ošetřujícího gynekologa je provést základní vyšetření, ale jeho možnost řešení problému je velmi omezena.

  • Režimová opatření – redukce hmotnosti, úprava životosprávy
  • Laparoskopie – operační řešení patologie v malé pánvi (endometrióza, srůsty, cysty,…)
  • Hysteroskopie – prohlédnutí dutiny děložní, eventuelně biopsie děložní sliznice
  • Hormonální léčba – většina hormonálních léků, které se používají při léčbě neplodnosti je vázána na centra asistované reprodukce a podléhají schválení revizního lékaře zdravotní pojišťovny. Ambulantní gynekolog může ženě podávat pouze lék Clostilbegyt (klomifern), který podporuje růst vajíčka a ovulaci.
  • Endokrinologické vyšetření – pokud se zjistí zvýšená hladina prolaktinu nebo špatná funkce štítné žlázy, je žena předána specialistovi, který ženu dovyšetří a zahájí léčbu.
  • Psychologická péče
  • Úprava chronické léčby – některé léky mohou ovlivňovat plodnost. Žena by měla informaci, že chce otěhotnět, předat svému ošetřujícímu lékaři, který dlouhodobou léčbu upraví tak, aby neovlivňovala otěhotnění nebo neohrožovala plod.

Předání ženy do centra asistované reprodukce

V případě, že se během vyšetřování partnerského páru odhalí závažný důvod neplodnosti, který patří do rukou odborníků, je žena předána do péče centra asistované reprodukce. Mezi takové důvody nejčastěji patří odchylky ve spermiogramu, endometrióza, anovulace nereagující na klomifen nebo jiné specifické důvody.

Příčina neznámá…

Při cestě za miminkem se může stát, že se při běžných vyšetřeních příčina neplodnosti nezjistí.  I to je důvodem předat pár specialistům. Ti provedou další podrobná vyšetření (imunologická, genetická, test průchodnosti vejcovodů, odběr na sexuálně přenosné choroby atp.). Přibližně u 10 % párů se příčina neplodnosti nezjistí vůbec.

Rubriky