Ačkoli kojení patří mezi nejpřirozenější věci v našem životě, panuje okolo něho celá řada polopravd a mýtů, které mohou nadělat spoustu škody. Kterým by měly nastávající či novopečené maminky přestat věřit? Vyvraťte s námi nejčastější mýty o kojení!
Spousta nastávajících maminek je z kojení nervózní. Budu mít dostatek mléka? Zvládnu to? Co když miminko nebude chtít sát? A co když to bude bolet? To jsou jen některé z otázek, jež mnoho žen napadnou. Často těmto obavám nahrávají právě nejrůznější „zaručené rady z internetu“, které však nemusejí mít s realitou mnoho společného. Pojďme se podívat na nejběžnější mýty o kojení a uvést je na pravou míru.
Mýtus č. 1: Mám malá prsa, budu mít málo mléka
Nebojte, příroda moc dobře ví, co dělá. Menší ňadra vůbec nejsou překážkou kojení a už vůbec naznamenají nedostatek mléka! I když nepatříte k nejvyvinutějším ženám, budete mít pro svoje miminko přesně tolik mléka, kolik bude potřebovat. Velikost prsou produkci mléka neovlivňuje!
Mýtus č. 2: Mám slabé mléko, dítě nedostává potřebné živiny
Těžko říct, kde se vzal mýtus o „slabém“ mléku. Mateřské mléko je tím nejlepším, co můžete miminku v prvních dnech, týdnech a měsících nabídnout. Obsahuje vše, co novorozené dítě potřebuje. Ostatně složení vašeho mléka se mění s tím, jak dítě roste a mění se jeho potřeby.
Mýtus č. 3: Kojení je snadné, zvládají ho přece všechny ženy
Kojení je přirozené, ale to ještě neznamená, že musí být opravdu snadné. Zpočátku se můžete potýkat s problémy či diskomfortem. Touto situací prošla většina žen, rozhodně nemusíte být zoufalá nebo si připadat „neschopně“. Nebojte se požádat o pomoc – ideálně laktační poradkyni, ale třeba i zkušenější kamarádku či některou ženu z rodiny, které důvěřujete. I kojení vyžaduje čas a trochu praxe. Po pár týdnech už se na své začátky budete dívat s úsměvem (a spokojeným miminkem u prsu).
Mýtus č. 4: Dítě musím k prsu přiložit každé tři hodiny
Obecné pravidlo opravdu říká, že novorozené dítě by mělo být kojeno každé tři hodiny. Ovšem jedná se spíš o orientační čas. Důležitější jsou potřeby miminka. Že zrovna dostalo hlad dříve? Nebo že po třech hodinách ještě nakojit nechce? Nevadí! I takto malé dítě si umí říct, kdy jídlo potřebuje a kdy ne. Jakmile poznáte potřeby svého miminka, budete moci na „kojení podle rozvrhu a tabulek“ s klidem zapomenout. Nejdůležitější je spokojenost dítěte i vaše!
Mýtus č. 5: Když kojím, musím jíst za dva
Tento mýtus nejspíš přetrvává z těhotenství, kde se (rovněž mylně) traduje něco podobného. Pokud kojíte, měla byste se soustředit spíše na kvalitu, nikoli množství jídla. Rozhodně nemusíte jíst za dva! Energetický výdej kojící ženy se navýší asi o 500 kalorií, což nepředstavuje významnou hodnotu.
Mýtus č. 6: Když kojím, musím se vzdát spousty potravin
Ano i ne. Pokud jste příznivkyní smažených jídel, polotovarů, sladkostí a fastfoodových dobrot, nejspíš bude nejlepší se jich vzdát (ovšem to by měl každý – nejen kojící ženy). Ale jinak by vaše strava měla být co nejpestřejší a rozhodně by v ní měly být zastoupeny bílkoviny, sacharidy i zdravé tuky. Může se samozřejmě stát, že vaše miminko může mít po kojení potíže v podobě nadýmání, průjmů nebo vyrážky. Pak je důležité vypozorovat, po které potravině či její složce taková reakce nastala a vyhýbat se jí.
Mýtus č. 7: Když jsem nemocná, nesmím kojit ani brát léky
Samozřejmě záleží na konkrétním onemocnění, nicméně běžné nemoci typu chřipka, nachlazení či jiné lehké infekce by neměly kojení jakkoli ohrozit (vždy je nutné poradit se s lékařem). Během nemoci se – kromě svého dítěte – soustřeďte především na sebe, aby se vaše tělo s problémy vypořádalo co nejdříve. Co se léků týče, lékař vám jistě předepíše ty, které jsou vhodné pro kojící matky, případně vám poradí v lékárně, po kterých medikamentech sáhnout.
Mýtus č. 8: Když budu dlouho kojit, stane se z mého dítě nesamostatný člověk
Je prokázáno, že kojení prohlubuje pouto mezi miminkem a matkou. Ale to přece neznamená, že kojení způsobuje závislost na matce! Častý kontakt je pro vyvíjející se miminko velmi důležitý. Kojení je tak nejen důležité pro správný fyzický vývoj děťátka, ale také pro jeho psychickou pohodu. Ostatně vezmeme-li v úvahu, že většina lidí byla v dětství kojena, museli by kolem nás chodit samí „mamánci“.
Mýtus č. 9: Dokud kojím, nemůžu otěhotnět
Bohužel, kojení není nejlepší antikoncepční prostředek (ostatně spousta maminek, které se na tento mýtus spolehly, by vám to potvrdila). Je pravda, že v tomto období produkuje tělo kojící maminky více hormonu prolaktinu, který otěhotnění znesnadňuje, ovšem sám o sobě mu ještě nemusí zabránit. I proto je lepší spoléhat se na jiné prostředky ochrany před početím. A kdybyste přece jen během kojení otěhotněla, dobrou zprávou je, že ani během těhotenství (probíhá-li bez potíží) nemusíte s kojením přestat.
Mýtus č. 10: Nemohu/nechci kojit, jsem špatná matka
Je až s podivem, jakému „honu na čarodějnice“ jsou občas vystaveny maminky, které z nějakého důvodu své miminko nekojí. Mohou mít k tomu spoustu důvodů – od fyzických přes psychické až po společenské. Pokud nekojíte, neznamená to, že jste horší matka. Ani se nemusíte bát toho, že byste si s miminkem nebyla tak blízká nebo že z něho vyroste věčně nemocné a obézní dítě (jak s oblibou řada lidí straší). Kojení není nutnou podmínkou toho, aby z vás byla dobrá máma!